O Cesich a Papuancich ...




Cetl jsem nedavno o vyzkumech americkeho antropologa Marvina Harrise v horach Papui-Nove Guineje. Tamejsi hory jsou mistem, kde lze nalezt jedny z nejpodivnejsich letist na svete. Vsechna ta letiste jsou vybudovana mistnimi obyvateli, Papuanci, ozdobenymi nausnicemi v nose a perim na hlavach (vybavuje se mi lidova pisnicka ze Slovacka "jenom nekteri, kteri maju na hlavach cervene peri!"), kteri jsou stale jednou nohou v primitivni minulosti.

"Zamestnanci" techto podivnych letist vyhlizeji do sveta moderni technologie, patrajice na obloze po nakladnich letadlech, jejichz prilet ocekavaji uz temer pul stoleti. V noci buduji ohne, aby osvetlili hrube pristavaci drahy vysekane v dzungli. Kazde to "letiste" napadne pripomina spojeneckou leteckou zakladnu z doby druhe svetove valky, vcetne hangaru, radiove mistnosti, vysilaci veze a dokonce i jakychsi maket letadel, vsechno vyrobeno z dreva, palmovych listu a bambusu.

Antropolog Marvin Harris to vysvetluje takto: "Papuanci ocekavaji prilet duleziteho letu, nakladni letadlo naplnene konzervami, oblecenim, tranzistoraky, hodinkami a motocycly. Letadla budou pilotovana predky z minulosti, kteri se vraceji zpatky k zivotu. Tak proc je tam porad to zpozdeni? To je divne! Opereny Papuanec vchazi do radiove mistnosti a vydava instrukce do "mikrofonu" vyrobeneho z plechovky. Vzkaz je odeslan skrze antenu, tvorenou lianou a jakymsi plazivym vinem: "Jak mne slysite? Prepinam!" "

Jinymi slovy - domorodci ocekavaji, ze jejich mrtvi predkove jednoho dne prileti "domu" a rozdeli se o "korist" ci o vysledky jejich nadprirozeneho nakupniho vyletu. Tyto primitivni "Cargo cults", jak jsou nazyvani, nezlomne veri, ze "ti, kteri nabyli bohatstvi, maji povinnost to bohatstvi rozdelit mezi ostatni", napsal Marvin Harris. Zakladem tohoto primitivniho rovnostarstvi je skutecnost, ze v papuanskych primitivnich podminkach vsichni maji vice ci mene stejnou fyzickou silu. Z cehoz dale vyplyva, ze pro jedince je temer nemozne nashromazdit vice "dobrych veci, ktere zivot poskytuje ", nez on ci jeho bezprostredni rodina je schopna ucinne ochranit. Kdykoliv nekdo v primitivni spolecnosti ziska neco o co by meli jeho sousede zajem, musi to bud ukryt nebo rozdat.(A ted zkuste na tuto premisu aplikovat znamou situaci z Ceska, kde jeden soused ma kozu. Ten druhy by mohl mit svou kozu, ale on si radsi preje, aby tomu prvnim sousedovi ta jeho koza chcipla.) A kdyz se tedy Papuanci snazi nejak realizovat jejich touhu po urcitych vecech, jejich "selsky rozum" jim radi, aby tyto vyrobky ci zbozi obdrzeli jako "dar", coz nasledne zpusobilo spontanni vyskyt onech "cargo" kultu.

Pokusy domorodcu dojit k nejakym vysledkum se setkaly s naprostym fiaskem - i kdyz podle jejich "selskeho rozumu" delali vsechno spravne. Mytili dzungli na pristavaci drahy, budovali letistni veze, natahovali "draty" vysilacek. Vsechno tak jak to melo byt - tak proc to krindapana nefunguje? Odpoved je: Stary zpusob chapani novych podminek - pokud domorodci zustanou u zpusobu chapani , jak byli navykli ve stare spolecnosti, pak je temer zaruceno ze porozumeni moderni technologii je mimo jejich dosah. V urcitem smyslu, tato paradigma, neboli nazor na svet, funguje jako software - program do pocitace: Umoznuje lidem zpracovat informace pouzitim spolecneho vzoru, formovaneho predchozi zkusenosti, ktera nove informace spojuje. Neschopnost domorodcu spojit moderni detaily s myslenim z doby kamenne nas pak muze privest az k situacim daleko od destovych pralesu Papui-Nove Guineje.

1. To, co dava v zivote smysl, je vzor skutecnosti, ktery, jak lide maji tendenci verit, existuje. Detaily bez spojeni ke "smyslu" zustavaji obvykle nerozlustitelne, nejen lidem z doby kamenne, ale komukoliv.

2. To, co "dava smysl", muze byt ve skutecnosti mezera ci slepe misto v teto paradigme chapani skutecnosti.

3. Jakykoliv "nazor na svet" (paradigma), bere v uvahu skutecnosti, dulezite v ekonomickych ci politickych podminkach, ve kterych je paradigma vytvorena.

4. Cim primitivnejsi jsou podminky, v nichz je "nazor na svet" vytvoren, tim mene skutecnosti bude realisticky pochopeno a vysvetleno, predtim nez budou zacleneny do paradigmy.

5.Existujici a zavedena paradigma je v podstate nevyvratitelna jen poukazanim na dukaz, hovorici jinak. Jak napsal Keith Thomas: "takovy system viry je vybaven vzdoruschopnosti, cinici ji vylozene immunni vuci vnejsimu argumentu". Lide, jejichz kultura hrube prekrucovala fakta (treba po dobu 42 let), se vzdy zurive brani prijmout sirsi a tolerantnejsi nazor na svet, mnohdy i navzdory ekonomicke skutecnosti nebo skutecnosti vojenske porazky. (jak my vime" "Lidi z Ceska nepresvedcis!")

6. Tendence zachovat neproduktivni a nerealisticke svetove nazory je jen zduraznena, kdyz vclenene fantasie zahrnuji redistribuci bohatstvi..

7. V traumatickych dobach (valky, zmeny socialniho systemu, atd.), kdy svetove nazory jsou nejcasteji predmetem zmen, se objevuje tendence k neracionalnimu vysvetlovani udalosti. V primitivnich podminkach, v nichz se lidske spolecnosti vyvinuly, funkce, ktere jsou nyni plneny vladami a zakony, byly narizeny prostrednictvim nabozenstvi a tabu systemu. Rovnez mentalni charakteristiky, ktere drive pomahaly lidskym bytostem prezit - jako schopnost nevsimat si nedulezitych veci a nebo tendence zmatkovat pod tlakem - mohou byt nyni velkou zatezi. V modernim prostredi, schopnost ekonomii a politickych instituci vubec fungovat, je zavisla na rozumnem vysvetleni rychle se menicich skutecnosti. Jestlize moderni spolecnost prochazi traumatem, pak se legracni "cargo" kult muze rychle stat nacistickou stranou.



No tak to asi je s Papuanci. A ze v tomhle clanku nebylo nic o Cesku? Opravdu?

Rostislav Hedvicek (Aug 94)


Last updated on March 17,1996



Nestacilo vam to? Chcete cist dale?
Kliknete sem na dalsi stranu!

Kliknete sem na uvodni stranu!


copyright (c) 1995,
Ross Hedvicek