Ruzne druhy chleba...

Kdyz jsem byl maly, posilala mne maminka pro chleba do samoobsluhy na namesti. Samoobsluha se tam objevila, az zrusili lekarnu, protoze ta byla soukroma a to pochopitelne nesmelo byt. Sel jsem z nasi Mlynske ulice takovou uzkou ulickou zvanou "fortna" vedle Hotelu Pivovar, kam opilci chodili curat a blit, smrdelo to, ale bylo to kratsi a okolo posty do samoobsluhy Pramen. Chleba stal dve koruny, pozdeji ho zdrazili (to vzdycky vystoupil nejaky prezident na radiu a rekl, ze chleba drazsi nebude a druhy den rano byl drazsi) na 4 koruny dvacet a pulka stala 2.10. Nevim jak to bylo v Praze, protoze v Praze bylo vzdycky vsechno jinak, ale existoval jen jeden druh chleba, podelny bochnik a tak jsem vyrostl v dojmu, ze na celem svete existuje jen jeden druh chleba. No nevedel jsem, kdo nikde nebyl, vetsinou taky nic nevi - a pak se jim v tom Cesku divte!

A jeste nam tam v Cesku blbli hlavu clanky v novinach, jakoze kdyz treba byli nasi vynikajici monteri v bratrske Syrii nebo tam nekde, jak se jim zoufale styskalo PO CESKEM CHLEBU! A kdyz Expedice Lambarene jela pres Afriku a potkala kdesi v prdeli v Alzirsku ceske montery tak pamatny vykrik znel "vy mate cesky chleba?"... No proste jako kdyz si Eskymak mysli, ze neni lepsi jidlo nez syrova ryba a kus sadla z mroze.

A pak jednou do kina Hana v Kojetine misto obvykleho Pad Berlina nebo Bitva u Kurska prisel jakysi francouzsky film a zapomeli tam vystrihnout scenu z obchodu - to se bezne delalo, vystrihavaly se sceny ze zapadnich filmu z obchodu, aby cesky divak nevidel ani ve filmu scenu z obchodu ci supermarketu, kde je zbozi dost a plne regaly, oj to byly doby! - a byl tam Alain Delon a z obchodu si nesl cosi dlouheho bileho - a pak to jedl, tudiz to byl chleba! Alain Delon mel krasne modre oci a ten chleba nesl podpazi - to bylo zajimave. I Bob Denard mel modre oci, jenze on nenosil pod pazi chleba.

No proste od vygumovaneho presvedceni, ze neni nic jineho nez cesky chleba, k poznani, ze existuje i cheba francouzsky, kubansky, chleba se slunecnicovym seminkem a rozinkami a vsim moznym uplynula delsi doba - ale stalo se. Snazili se mne zblbnout - ale nepovedlo se jim to!

Minuly tyden jsem byl na navsteve u ceskych pratel - neco jako ceska "party". Hostitele se narodili v Tabore, i jejich rodice se narodili v Tabore a myslim, ze i prarodice byli z Tabora - tedy Tabor, South Dakota. Jaky jiny? Hostiteli bylo prave 93 let, manzelce 89 - a dodnes mluvi cesky! Ani nevim, zda vubec nkdy v Cesku byli - mozna ani ne. Spolecnost byla hojna, hodne "Cechu" z Nebrasky, Dakoty, Floridy, s ruznym stupnem znalosti cestiny a vetsinou sami na rozpacich, zda jsou Cesi nebo Bohemians. Je v tom vubec rozdil? Mluvime cesky, ne?

A tam jsem si zase vzpomel na ten chleba z kojetinskeho namesti. Meli jsme ceskou veceri "veprova-knedlik-zeli" (znali to vsichni, i kdyz vyslovit to umeli jen nekteri) a na dalsich tacech byly ne zcela ceske polske klobasy (ktere mam rad) a naprosto neBohemians salat z krabu a tropickeho ovoce a tak jsem se zajmem sahl po polskych "kielbasa" a pozadal o horcici a chleba - horcice byla v poradku, ale jako "chleba" mi byla predlozena nefalsovana ceska sladka vanocka. Hlavou mi problesklo ceske prislovi "vsude je chleba o dvou kurkach" s mym dodatkem "ale v Americe je mekci a sladsi!", ale neprotestoval jsem a spokojene si cpal gumovku.

Mezi pritomnymi na party byli i dva hlavni poradatele ceskeho festivalu v Nebrasce, ktery se kona kazdy rok v srpnu. Loni se slavnosti zucastnil i "ambassador Alexander Vondra" bylo mi s pychou sdeleno a hned na mne byly vytaseny fotografie s dukazy "Smankote, to Vondrovo dite ale vyrostlo!!! A jakou mu drzku vypasenou! Takovej byl malej a hubenej! To asi az tady v Americe tak pribral, co? A jakou ma peknou narodopisnou cervenou vesticku oblecenou! To ma urcite z Ruska! Ukazte mi tu fotku bliz, mozna na ne vesticce na zadech vysity srp a kladivo!"

Dale mi bylo zvestovano, ze zaroven s ceskym festivalem v Nebrasce bude na mistni universite poradano sympozium o Cesich a Slovacich v Americe, kde bude PANEL (vzpomel jsem si na motocykl Jawa250 PANEL, rok vyroby 1962, dva vyfuky, kterou jsem kdysi davno mel a na kterem jsme s manzelkou jezdili na Helfstyn, Hostyn a Tesak, kdepak asi panelka je?) zhusta hovorici o stavu "cesstvi" na svete a ja jsem timto oficialne zvan do Nebrasky, abych stanul na panelu (zase ta predstava mne a motocyklu Jawa250) a pronesl rec na dane tema.

"Ale to je bajecne!" pronesl jsem polichocene, "a kdo tam jeste bude?" Poradatele vypocitali radu me neznamych jmen, na coz jsem jen prikyvoval a pak rikaji "no a bude tam jiste i ambassador Vondra" (zcela ignorovali me pokrcene celo a oboci zkroucene do vlnovek), a jako zaverecny trumf vynesli "a i prezident prislibil ucast!" "Dubya?" povidam potesene. "Ne, prezident Havel!"

Smula. Takze jsem musel poradatelum sdelit, ze to nepujde, ze kdybych mel byt zachycen na jedne fotografii s vyseuvedenymi, ze bych si asi radsi pretahl kosili pres hlavu, jako to delaji sexualni uchylaci, kdyz je policajti vedou k soudu, aby se jejich fotky neobjevily v novinach. "Ooooo!" pravili prekvapeni poradatele ceskeho festivalu v Nebrasce, "a to proc?"

Uchopil jsem zbytek te nakrajene sladke vanocky, ktera mi tak chutnala, nacpal si ji do ust, coz mi dalo moment si to promyslet, a pak jsem tak rikajic "ex abrupto" neboli "spatra" proslovil prednasku o chlebu. Pro jistotu v anglictine, aby tomu rozumeli vsichni pritomni "Cesi" - ale zkracena verze v cestine vypada asi takto

Stejne tak jako mame velke mnozstvi druhu chleba, od placek v Africe az po onen nemecko-cesky "chleba" a nebo dokonce vanocku, a pritom se to vsechno da zahrnout pod vseobjimajici nazev "chleba", tak mame ruzne druhy "Cechu" a obzvlaste ruzne druhy "emigrantu", "exulantu", ci "krajanu".

Napred bych rad definoval ty pojmy Krajan je nekdo, kdo ma cesky nebo slovensky puvod, porad treba jeste mluvi cesky nebo slovensky, ale uz se vetsinou narodil v zahranici, treba v Tabor, South Dakota, Praha, Texas nebo Cicero, Illinois, neni si vubec jist, zda Vaclav Havel byl nebo nebyl komunista, a temer ve vsech pripadech je mu to jedno. Ceske ambasady maji krajany velice radi, nebot si nechaji nakecat kazdou ptakovinu, maji radi cesky kristal a zvou "ambasadora" na ceske festivaly, kde se vzdycky vsichni dobre napapaji a napiji...

Kategorie "emigrant" a "exulant" maji spolecne to, ze se vetsinou narodili v Ceskoslovensku a odesli z nej za ruzne nepriznivych podminek. Emigrant se od exulanta lisi tim, ze emigrant odesel natrvalo, aby se uz nevratil, kdezto exulant odesel s tim, ze se jednou vrati. Odesel tedy pouze DOCASNE (jako byla sovetska vojska docasne umistena na uzemi CSSR). Krasnym historickym prikladem exulanta byl Jan Amos Komensky, ktery odesel z Ruzoveho paloucku, aby se jednou vratil, nebo i Tomas Garigue Masaryk byl exulant, odesel aby se vratil po zmene systemu. Exulanti maji vzdy pozitivni vztah ke stare vlasti a ambasady je maji vetsinou rady, pokud jsou tedy dostatecne ovladatelni a manipulovatelni, protoze se z nich daji tahat prachy a daji se vyuzivat k propagandistickym ucelum jako na ruznych setkani krajanu v Praze v Carolinu ci stare snemovne. Exulanti poslednich padesati let se taky casto (mnohdy ke svemu vlastnimu zklamani) vraceli do Ceska nebo na Slovensko.

Je jeste mala cast exulantu, co maji kladny vztah k byvale vlasti, ale uz ne k vladnoucimu rezimu. Takovi jsou pochopitelne velvyslanectvimi ignorovani. Tak to byli exulanti.

Oproti tomu emigranti odchazeji (=emigruji), aby si nekde jinde zaridili svuj zivot - odchazeji natrvalo a prestoze vetsinou maji ke stare vlasti pozitivni, mirne sentimentalni vztah, tak vladnouci rezim v Ceske ci Slovenske republice maji celkem na haku. Opet hezkym historickym prikladem by mohl byt Augustin Herman, ktery v 16.stoleti (doufam, ze jsem ty stoleti ted nepopletl) dokonce zakoupil a castecne i dostal pozemnky ve Virginii a Marylandu a planoval tam prestehovat sve krajany z Evropy a vytvorit Cesko v Americe. Hermanovi se to sice nepovedlo, ale dobry umysl to byl, povedlo se to treba treba osadnikum mesta Moraviatown (dnes Chatham) v jihozapadnim cipu Ontaria, pozdeji tam v bitve zahynul slavny indiansky nacelnik Tecumseh nebo Salem v Carolina nebo vsechny ty Prahy a Tabory v Texasu... Emigranti poslednich let se uz ovsem nezabyvali zakladanim vesnic s ceskymi jmeny, ale vetsinou se docela dobre integrovali do stavajici spolecnosti, tudiz nemaji potrebu jezdit do Ceska ucit na universitu nebo delal uplne zbytecneho poradce Havlovi (pac ten si poradit neda).

No a pak jeste byly exilove/emigracni vlny poslednich padesati let.

Prvni byli takzvani osmactyricatnici - odesli pred komunismem a tak se jim ve velke vetsine soucasna situace v Ceske republice moc nepozdava. Ti prvni odesli jeste jakztakz snadnym zpusobem, ti pozdejsi uz sli pres zasnezenou Sumavu, nekteri se museli doslova prostrilet - nesnadnost odchodu z tehdejsi CSR je pak primo umerna negativnosti nazoru na dnesni Ceskou republiku. A tak to plati i pro tech par kdo se dokazali dostat pres hranice v padesatych letech. A da se to asi zevseobecnit jeste vic na uplne vsechny generace - mira nesnadnosti odchodu z Ceskoslovenska je urcujicim faktorem ve vztahu k dnesni vladnouci garniture v Ceske republice - protoze komunisticke Ceskoslovensko nema s dnesni Ceskou republikou jen pravni kontinuitu dle Rychetskeho, ale jsou to porad i dnes ti stejni komuniste u moci. A to je dost tezke prehlednout.

Pak byla vlna osmasedesatniku - ktera to mela velice snadne, rada z nich proste sedla na autobus v Brne a vystoupila ve Vidni a sli utiskovane "zadat o azyl". Snadnost jejich odchodu (a fakt, ze mezi touto generaci se vyskytovalo mnoho doktoru, inzenyru a jinych lidi s clenstvim v KSC, coz jisteze ve Vidni zapreli) pak ovlivnila jejich vztah k predlistopadovemu i polistopadovemu Ceskoslovensku. V tehle generaci se vyskytovalo neuveritelne mnozstvi vychcanku, kteri jednoduse emigrovali, aby se meli lip, ten komunismus v Ceskoslovensku jim vlastne ani zas tak moc nevadil. Dokazovali to castymi navstevami do Ceskoslovenska, obvykle pod blbou vymluvou, ze "maminka byla nemocna, tak jsem tam musel jet". V Kanade to bylo obzvlast fascinujici, protoze tam byla moznost si takzvane "upravit vztahy k CSSR" - museli jste estebakum na konzulatu (pracuji tam stejni lide dodnes) zaplatit par tisic dolaru "za skoly", neco pozalovat na ostatni emigranty (jako treba ktery jiny cesky emigrant pracuje v tovarne vyrabejici soucasti na vojenska letadla, a kde a jak, to je prece uzitecna informace!) a oni vam vydali CESKOSLOVENSKE cestovni pasy a jeli jste do Ceska (kde jste museli zase na pohovor na StB - stejne jako to plati dodnes!). Takovi lide pak fungovali jako "spioni/uzitecni idioti" mezi exulanty/emigranty a vetsina z nich si tu neuveritelnou nemoralnost jejich pocinani nikdy ani neuvedomila. Tito lide jisteze polistopadovy rezim v Cesku vylozene miluji a naopak, ambasady je povazuji za jejich nejlepsi kamarady.

Dle mych informaci odeslo z CSSR v letech 1968-69 dvestepadesat tisic lidi. Takovahle vlna tu byla jen jednou predtim, kdyz v padesatem sestem odeslo 300 tisic Madaru temer pres noc - kdyz uvazite jak je Madarsko male, to je jako by se polovina Madarska zvedla a odesla do Rakouska!. Mezi lety 1969 az 1989 odeslo dalsich 200 tisic lidi, plus minus 10 tisic rocne - s vyjimkou zajimaveho roku 1986, kdy odeslo ctyricet tisic lidi. Po dubnovem plenu KSC v roce 1969 (dosazen Husak, Dubcek poslan do Turecka) uz nebylo tak snadne odejit, zadny autobus z Brna do Vidne, a tak se tahle generace skladala vetsinou z emigrantu, nikoliv exulantu. Takhle generace po-1969 uz taky nijak po listopadu 1989 nemela inklinaci jezdit do Ceskoslovenska - coz byla specialita osmasedesatniku a dodnes je.

No a pak prisel listopad, a historie skoncila. Traiskirchen a Latina prisly o svuj pravidelny priliv lidicek z Ceskoslovenska. A ti krajanci z Ceska, co potkavame uklizet K-Marty, ti si sem prisli jen nacerno vydelat par dolaru - ti uz ani nevi, o cem to cele bylo... Ano, jsou i takovi, co si to musi pamatovat o cem to bylo, jako treba Lasica a Satinsky jezdici na pozvani Svetoveho Kongresu Slovaku do Los Angeles nebo plesaty Olympic tamtez, Markovic na Floridu... je to sice za mrzky peniz, ale dolary nesmrdi, ne? -) Lasica a Satinsky, Markovic nebo Olympic, ti si jiste pamatuji o cem to cele bylo... ti ale nereknou... to vite, ta neprijemna vec zvana "spatne svedomi" ...

Emigranti nejsou jen jednoho druhu. Je jich spousta ruznych druhu...

Skoncil jsem. Cele posluchacstvo v hlubokem zamysleni... vyhladl jsem z toho mluveni.

"Jeste tady vidim kousel Kielbasa. Nemate tam kousek chleba? KUBANSKEHO chleba?"

Rosta -----

BACK