Mily priteli Frantisku ...




Dopis do Ceske Republiky...

Mily priteli Frantisku:

Chtel bych Ti napsat neco o systemu svobodneho podnikani tady za oceanem, my tomu tady rikame "free enterprise". Je velice hezke slyset jak se tam vsichni radujete, jak to ted bude vsechno jako na Zapade a ta spickova technika se k Vam dostane a kdovi co vsechno.

Chtel bych jen skromne podotknout, ze vsechno souvisi se vsim a vsechno se buduje odzdola (kdyz to tedy ma za neco stat). A tedy, ze Vam Vase nadseni pro techniku a kompjutry moc nepomuze a nikam Vas to nedostane, pokud tam nejdriv nebudete mit zavedeny dve obycejne a zakladni veci: demokracii a system svobodneho podnikani.

Doufam, ze si tyto dve veci tam zavedete ve stejne forme, v jake funguji jinde uz stovky let a nebudete to zkouset zase nejak "jinak". Dejte si rict. Je jen jedna demokracie, ktera funguje a je jen jeden system svobodneho podnikani, ktery stoji za to. Takze nezkousejte propanaboha zase nejaky socialismus s lidskou tvari ci "svedsky vzor" ci jine pitomosti. Mohu-li poopravit Julka Fucika: "Lidi, do haje uz porad, PROBUDTE SE !!!".

Vynasnazim se Ti popsat jak to funguje tady (protoze tomu u Vas muzete rozumet jen Vy a nikdo jiny) a neco si z toho vyber. A vsimni si, ze se tady ode mne nezada, abych vsechno nadsene chvalil. To se tu muze.

Podle toho jak ja to tady vidim, tak ekonomicka situace se moc chvalit neda. Nekteri si mysli, ze vlna inflace je za nami a ze problem s neustalym zdrazovanim je vlastne vyresen.

Moc se mi to nezda. Porad jsme jeste nezastavili statni dluh (government deficit). Takze jak zase prijde ekonomicky lepsi doba - my tu rikame "boom" - tak ony prebytecne penize, vytvorene dluhem, vyzenou ceny zase nahoru.

Porad jsme se jeste nepoucili (tady taky). Prinejmensim ne vsichni. Porad se vyskytuji lide, co chteji od vlady vice a vice penez, nez si muzeme dovolit platit bez vytvareni inflace. A porad jsou tu miliony pracujicich, co porad nemuzou pochopit, ze nemuzou dostavat velke pridavani na platech kazdy rok znovu a znovu. Porad si neuvedomuji, ze jedine mozne zvyseni platu (takove, ktere nezpusobuje zvyseni cen) muze a musi byt zapricineno jen zvysenou produktivitou.

Jinymi slovy - celime tu porad stejnemu problemu. Prilis mnoho lidi porad nechape, jak nas ekonomicky system svobodneho podnikani (free enterprise) vlastne pracuje. Nanestesti, stejne zabedneni jsou i clenove Kongresu U.S.A. a casto ve snaze vylepsit nas system odhlasuji zakon, ktery to jen kazi a ne naopak. U vas se urcite nic takoveho nestava.

Asi se ptas, tak proc si tam nezavedete nejaky jednodussi system, treba socialismus? (I prejmenovany a s nejakou jinou, treba i zahalenou tvari?) Vzdyt to prece funguje docela bezvadne, vsichni Cesi dnes vzhlizi ke svedskemu modelu socialismu jako k modle. Nechejme vladu rozhodnout, co by kazdy z nas mel delat a pak rozdelit vysledky nasi prace rovnomerne mezi nas. Je to prece tahle idea?

No, idea je to hezka, skutecnost je horsi. Planovani vyroby a cinnosti celeho statu a pak rozdeleni (rovnomerne rozdeleni!) to je kolosalni ukol. A dnes vime, ze KAZDY socialisticky stat, ktery to zkousel, se beznadejne propadl do hlubin byrokracie a neefektivnosti. A zivotni standart v ZADNEM z nich se ani jen vzdalene nepriblizil zcela samozrejme branemu zivotnimu standartu lidi ze statu se svobodnym podnikanim.

A jak si vubec muzeme byt jisti, bez konkurence, a bez povzbuzeni profitem a bez strachu z financnich ztrat, ze nase farmy a tovarny budou efektivne rizeny? A produkovaly by takove tovarny zbozi, ktere by zakaznici OPRAVDU chteli?

Jak si muzeme byt jisti, bez svobody jednotlivce zkusit nove napady na vlastni risk, ze by se produktivita prace zlepsovala?

V systemu svobodneho podnikani je rozhodnuti, ktere ovlivnuje jednotlivce ucineno zase tim jednotlivcem. Kazdy z nas se rozhoduje sam pro sebe, kde a pro koho bude pracovat ci zda zacne podnikat a pracovat sam pro sebe. Zda dostaneme plat, ci si zajistime chleb nas vezdejsi tim ze budeme mit z neceho profit. A kazdy si sam rozhodne, zda to usetri ci utrati a za co.

Miliony jednotlivych rozhodnuti, dany dohromady, vytvari cinnost systemu svobodneho podnikani. A tim padem lide, a ne vlady, rozhoduji co bude vyrobeno a kym. A je to rozhodnuto ted hned jednotlivcem a ne nejakym petiletym planem a "temi nahore". Proto se prakticti lide, kterym to mysli a kteri dovedou vykoumat, jak by se to dalo udelat jeste lip, stavaji temer bez vyjimky vedoucimi a managery vsech stupnu.

Anglicky filosof John Milton, skutecna osobnost v boji za prava jednotlivce, napsal uz pred 300 lety: "Nad vsechny svobody cenim si svobody vedet, mluvit a prit se, jak mi svedomi kaze". A presne stejna myslenka tvori zaklad americke ustavy. Verime v prava a svobodu. Tak proc bychom se meli sami sebe brzdit nejakym ekonomickym systemem, ktery zbytecne omezuje nasi svobodu si vybrat a svobodu delat si co chci?

System svobodneho podnikani neni perfektni, taky ma chyby. Ale zase ma tolik vyhod, ze jen doufam, ze generace nasich deti a ty dalsi si to poradne rozmysli, nez tento system vymeni za nejaky jiny. Jen velmi mala cast lidstva muze pozivat takovych lidskych prav a svobod jako pozivaji lide ve Spojenych statech americkych, a jsem si jist, ze system svobodneho podnikani na tom ma hlavni zasluhu.

Odmeny a vyhody systemu svobodneho podnikani jej cini natolik produktivnim, ze kazdy pak dostava vic, i ti nejmene kvalifikovani pracovnici. A kdyz utraci jejich prijem, prichazi na to, ze ma vetsi kupni silu - koupi si vic! Efektivnost systemu svobodneho podnikani primo zpusobuje nizsi ceny, z kterych se pak ma pochopitelne dobre kazdy.

Proc si myslite, ze zivotni uroven v Sovetskem svazu - 74 let po tom, co to tam komuniste prevzali - ani zdaleka nedosahuje zivotni urovne v U.S.A.? Co to zpusobuje? Karel Marx si myslel, ze zisky kapitalistu byly ohromnym, nespravedlivym bremenem na zadech pracujicich. A kam to dotahli? I bez placeni jedineho halere "nespravedliveho" profitu kapitalistum, byla v Sovetskem svazu vytvorena zivotni uroven beznych lidi, nad kterou se znechucene otrese i ten nejchudsi American.

System svobodneho podnikani - a duraz kladeny na prava, hodnotu a dulezitost jednotlivce - muze prinest a taky prinasi vysledky v KAZDE zemi. Podnikavi cinsti pristehovalci do Spojenych statu tuto pravdu objevili uz na zacatku tohoto stoleti. A dnes ji opozdene objevuji - prinejmensim si s ni pohravaji - i v Cine samotne. A rada je taky na Vas, v Ceskoslovensku. Pokud se ovsem nerozhodnete, jak bylo vzdy neblahym ceskoslovenskym zvykem, jit vlastni a pravdepodobne jinou (a zase spatnou) cestou.

Svobodne podnikani ma dve dulezite slabosti a jak jedna tak druha je schopna tento system zabit nebo vazne zmrzacit. Prvni je verejna neznalost a nevedomost (odvazim se rict i blbost a omezenost) o tom jak system vlastne funguje. Druha je zranitelnost vuci mocnym lidskym reakcim jako je zavist, zarlivost a nenavist (treba se mylim, ale treba jsou to uplne nezname pojmy v Ceskoslovensku).

System svobodneho podnikani neodmenuje kazdeho stejne, rozhodne to neni zadne umele rovnostarstvi. Ruzni lide maji schopnosti, pristupy a nekdy i jine prilezitosti, takze jejich prispevek k uspechu jejich podnikani muze byt ruzny. Stejne tak ruzna je jejich odmena. A tem, co vydelavaji mene penez, se to velice casto vubec nelibi. Takze z toho obvinuji system.

Ale i tihleti nespokojenci, at uz si to uvedomuji nebo ne, jsou na to lip v systemu svobodneho podnikani, ze by na tom byli jinak. A proc? Protoze cely system je mnohem produktivnejsi nez jakykoliv jiny. Takze i ti na spodnim konci prijmoveho zebricku maji vic a mohou si uzivat vic. (To se bude vztahovat i na Vasi zemi, az si tam zavedete skutecne svobodny system a vykaslete se na ty dosavadni pokusy "to udelat nejak jinak" a prestanete se vymlouvat na to, ze to chce "trpelivost" a ze "to nejde predelat ze dne na den".)

Ovsem nepredpokladejte, ze ti nespokojenci takovehle vysvetleni uznaji. A necekejte, ze si prestanou stezovat. Jestlize nekdo vydelava vic nez ten oni, tak to urcite nekdo podvadi!!! Cely system neni fair!!!

Tak jak to vyresit? Jedine reseni, ktere se nabizi, prinejmensim si to nekteri mysli, je socialismus. Pak kazdy bude brat stejne penize a bude to. ALE - jak by jste se citili, kdyz, bez ohledu na to, jak dobre delate, kolik toho umite a na kolik novych napadu jste prisli, presto by jste dostali uplne stejne penize jako kazdy druhy. Mysleli by jste si, ze je to v poradku a pokracovali ve stejnem nadsenem usili porad pryc? Neni to trosku jako ve vezeni?

Stiznost, ktera je tady obcas slyset o soukromem podnikani je, ze bohati lide dostavaji prilis mnoho z naseho narodniho duchodu (national income). Jak mnoho je prilis mnoho a proc? A nezapomente na jednu dulezitou vec - ani ti nejbohatsi si to s sebou do hrobu nevezmou.

Skutecnost je takova, ze bohati lide nespotrebuji o moc vic nez prumerna osoba. Vzdycky je hranice, kolik jidel muzete snist, kolik satu muzete obnosit, kolik aut ojezdit a kolik domu obyvat. A to co nejsou sami schopni si uzit, je obvykle dano nekomu jinemu. Kdybychom mohli nejak usetrit - ci eliminovat - prebytek jejich potreb (tedy to co maji a nejsou schopni spotrebovat) a dali bychom to chudym, tezko by jste si vsimli, jestli to vubec vytvorilo nejaky rozdil.

A co delaji bohati s jejich prebytecnym prijmem? Cast je vetsinou dana na dobrocinne ucely a zbytek jde do uspor a investic. A to je neco co nase spolecnost zoufale potrebuje, neco z ceho by meli prospech vsichni - vice penez na staveni novych tovaren a na zarizeni, ktere vytvori nove pracovni prilezitosti a zvysi nasi schopnost vyrabet zbozi.

Byt velice bohaty je jako mit lizatko, ktere je prilis velike na to, abych ho mohl sam olizat. Proto vetsina onech "bohacu" ve svych zavetich, a velmi casto i dost dlouho pred jejich smrti, odkazuje znacne sumy penez skolam, universitam, nemocnicim a jinym organizacim, z kterych ma prospech cela verejnost.

V pripade smrti takoveho zamozneho cloveka totiz dane z dedictvi obvykle pohlti vetsinu pozustalosti. A kdyz to jde na neco dobrocinneho, tak ty dane jsou minimalni. Bohati lide jsou zdanovani podle stejnych danovych predpisu jako oni tzv. "chudi", coz jednoduse znamena, ze kdyz mas malo penez, platis malo dani, a kdyz mas moc penez, tak platis pochopitelne moc dani. Moc dani je vlastne slabe slovo, ty dane jsou primo silene! Dle soucasneho stavu danovych predpisu se napriklad z jednoho milionu dolaru plati 49% dane! Kdyz je to pres tri miliony, tak dan stoupa az na 55%!!! A pak prijdou jeste dane jednotlivych statu Unie.

Za techto podminek je velice obtizne, pokud tedy nejste abnormalne bohaty, zanechat sve deti ci dedice financne nezavisle. "Financni nezavislost" je stav, kdy nekdo ma tolik penez a investici, ze uz nepotrebuje vydelavat zadne dalsi a nove penize a jen interest z onech investici mu prinasi tolik financnich prostredku, ze to pokryje jeho zivotni naklady, bez toho ze by se ony zakladni investice zmensovaly. Myslim si, ze je to tak spravne. Nikdo by nemel zdedit tolik penez, aby mu to stacilo. Kazda generace by mela celit te vyzve ci moznosti sami se vypracovat. Myslim, ze mnozi z nas by mohli jmenovat priklady lidi, jejichz vyspelost, schopnosti a vyvoj byly vice poskozeny tim, ze zdedili penize, nez aby jim to pomohlo (tezko prijatelna idea v Ceskoslovensku, co?). Prilis mnoho penez znici nutnost se v zivote snazit. A lidi pak degeneruji a blbnou. Lidska rasa se potrebuje snazit a porad o neco lepsiho usilovat, aby se mohla nekam a k necemu vyvijet.

V americkych a kanadskych skolach a universitach je spousta profesoru, kteri se tomuhle zpusobu uvazovani znacne posklebuji. Muzete slyset ruzne poznamky o moralnim upadku, o chtici, o do sebe zahledenych podnikatelich. Faktem je, ze primo neuveritelne procento vysokoskolskych profesoru na Zapade se priklani k ruznym liberalnim pripadne primo levicovym politickym smerum. Maji proste anti-kapitalisticky komplex. Vezmete si priklady z denniho tisku: Veskere levicove studentske demonstrace na universitach a skolach po Americe, at uz hloupe protestujici za mir ve prospech Saddama Huseina a nebo zadajici zavedeni komunistickeho systemu v Jizni Koreji (jako Molotovovy koktejly hazejici studenti nedavno v Seoulu). Kde na to ti 18-leti prisli? No jiste ze jim to bylo natlaceno do hlav jejich levicackymi profesory, kym jinym?

Mozna je to sokujici, ale rozhodne ne prekvapujici. Za danych okolnosti, jak jinak se maji chovat? Lide, kteri pracuji ve vzdelavacim systemu, jsou v naproste vetsine zcela odrezani od profitoveho systemu a vidina "velkych penez" je zde zcela nemozna. Nase skoly a university, statni urady a jine ne-ziskove organizace jsou zaneradeny marastem socialistickeho mysleni. Vysoke odmeny za vynikajici praci jsou vzacne a nedosazitelne. I ta Nobelova ztratila na vaznosti, kdyz je ted take davana ruznym levicovym mudrcum (biskup Tutu, Michail Gorbacev, Rigoberta Manchu, soudruh Mandela, terorista Arafat). Delka sluzby ci zamestnani na tom kterem miste je daleko dulezitejsi nez skutecna schopnost. Neni Vam to povedome?

Tim padem, kdyz si nekdo zvoli oblast skolstvi jako svou zivotni profesi tak se vlastne neprimo vzdava moznosti si v zivote vydelat nejake poradne penize. Proste to neni dano. A ucitele a profesori se musi smirit s tim, ze se budou divat, jak lide s mensim talentem a intelektualnimi schopnostmi vydelavaji daleko vic penez nez oni sami. To je k vzteku, uznejte. A to take nepochybne prispiva k jejich castecne "studenosti", co se tyka svobodneho podnikani.

Z druhe strany: zavrzeni systemu svobodneho podnikani jen proto, abychom potesili ty, co pracuji v ne-ziskovych oblastech, to by byl taky nesmysl. Takze s urcitou opozici se budeme muset smirit. Mozna je nejake reseni, ale ja ho neznam.

Jsou pochopitelne cesty jak si muze i profesor prijit na slusne penize. Jedna z nich je napsat knihu ci ucebnici. Pokud se kniha dobre prodava zisky mohou byt znacne. Kupodivu, jeste jsem neslysel o levicovem profesorovi, ktery by odmitl autorske honorare za knihu, protoze by to byl nezaslouzeny zisk. Pokud by se takovy vyskytl, mozna bych bral jeho nazory trochu vazneji.

Je zbytecne predpokladat, ze kazdy bude spokojeny v systemu svobodneho podnikani. Pro nektere lidi neni dulezite, ze vsichni se budou mit lip. Co je pro ne dulezite je, aby se nikdo nemel lip nez oni sami, bez ohledu na to jestli dela vic.

Skutecnosti zustava, ze musime zachovat tento system svobodneho podnikani navzdory teto opozici, i kdyz vime, ze nikdy neprestanou vyburovat a byt nespokojeni. Kdybychom je totiz nechali prevladnou a znicit system svobodneho podnikani, skoncili bychom jako chudy narod nejen ve smyslu financnim. Spolu se svobodnym podnikanim by totiz take znicili i vetsinu nasich svobod a prav (tak jako se to stalo jinde).

Duvod, proc se s timhle vysvetlovanim tak roztahuji, je abych vysvetlil par veci, ktere lidi u Vas potrebuji vedet jako sul, ale ktere je ve skole nikdo nenaucil a soucasna generace lidi to jeste nema zabudovano jaksi automaticky uvnitr jejich mozku.

Nase zeme, Vase zeme a kazdy demokraticky system potrebuje dobre informovane volice. Jinak demokracii representuji slepci, kteri vedou dalsi slepce. Takze ucte se, ucte se a ucte se, jak Vam spravne radil soudruh Lenin. Demokracii Vam tam z Ameriky neposlou. Tu si musite vybudovat sami.

S pratelskym pozdravem Ross Hedvicek

(1990)



Last updated on March 17,1996



Nestacilo vam to? Chcete cist dale?
Kliknete sem na dalsi stranu!

Kliknete sem na uvodni stranu!


copyright (c) 1995,
Ross Hedvicek